Yasin Aydan'ın Hikayesi

"...Muradiye mahallesinde bir akrabaya uğradım. Aile Adana’dan yeni gelmişti. Altı yıldır evliler ve 5 çocukları var. Kadın yine hamileydi. Kadına sık aralıklarla yapılan doğumların zararlarını ve en az iki yıl ara vermeleri gerektiğini anlattım. Kadın beni iyice dinledi, zaten başka çocuk istemediğini söyledi. Aile hekimine gitmesini söyledim.

Bir hafta önce kaynım beni aradı ve kızını evlendireceğini söyledi. Kız tarlada bile çalışamaz çok küçük, benim kızımla yaşıt bu nedenle yaşını çok iyi hatırlıyorum. Eşim nasıl evlendirirler yaşı çok küçük dedi. Eşimle ailenin yanına gitmeye karar verdik. Elimde derste tuttuğum notlatın olduğu bir defter vardı. Defteri yanıma aldım. Kaynımın yanına gittik. Defterden ona anlattım çocuğunuz daha çok küçük vücudu gelişmemiş dedim. Erken evliliğin zararlarını anlattım. Kızın annesini ikna ettim. Sonra kızın babasıyla konuştum. Babası söz verdik sözümüzden dönemeyiz dedi. Bende o zaman evlendirme nişan yapın, biraz nişanlı kalsın, yaşı biraz daha büyüsün dedim. Çok şükür evlilikten nişana döndüler.

Kirvemi en son gördüğümde hiçbir sorunu yoktu gayet sağlıklıydı. O gün karşılaştığımızda merdivenlerden çıkarken zorlandığını ve ağrısı olduğunu söyledi. Bende erken tanının önemli olduğunu ve doktora gitmesi gerektiğini söyledim. Benimle konuştuktan sonra doktora gitmiş. Doktor Akciğer kanseri olduğunu söylemiş. Keşke daha önceden bunları bilseydim."